Напоминание

"Мой дом. Моя квартира"


Автор: Исраилова Эвелина Эдуардовна
Должность: учитель английского языка
Учебное заведение: МБОУ "Лицей "Школа менеджеров"
Населённый пункт: г. Новомосковск
Наименование материала: методическая разработка к уроку английского языка УМК Spotlight 6
Тема: "Мой дом. Моя квартира"
Раздел: среднее образование





Назад




Открытый урок

Технологическая карта урока по английскому языку

На тему: «My place»

Spotlight 6, Module 2 b

Цели урока:

Развить навыки употребления в речи изученных ранее и введение новых лексических

единиц по теме «Мой дом. Моя квартира»; повторить и закрепить

использование местоимений some/any, артиклей a/an, предлогов места.

Предметные результаты:

умение применять лексические единицы по теме «Дом. Квартира» в речи;

умение действовать по образцу при выполнении упражнений.

умение применять местоимения some/any, предлогов места на базе активной лексики

урока;

Личностные и метапредметные результаты:

Личностные УУД:

формирование ответственного отношения к учению;

формирование самооценки и самоорганизации, готовности и способности обучающихся к

саморазвитию;

принятие ценностей семейной жизни.

Регулятивные УУД:

умение самостоятельно определять цель учебной деятельности (формулировка и принятие

учебных задач урока);

умение оценивать правильность выполнения учебной задачи, собственные возможности

её решения;

оценка – выделение и осознание учащимся того, что уже усвоено и что еще подлежит

усвоению, осознание качества и уровня усвоения.

3.

Познавательные УУД

осознанное и произвольное построение речевого высказывания в устной и письменной

форме.

4.

Коммуникативные УУД

планирование учебного сотрудничества с учителем и сверстниками – определение

способов взаимодействия.

Учебные задачи урока:

1.

Используя информацию, предоставленную учителем, актуализировать в речи учащихся

лексические единицы по теме «Дом. Квартира», повторить и закрепить местоимения

some/any, предлоги места.

2.

Отработать знания на практике.

3.

Сформулировать домашнее задание в соответствии с логикой дальнейшего изучения

предмета.

Тип урока:

Комбинированный

Методы:

1.

Словесный (монолог, диалог)

2.

Практический (выполнение заданий)

3.

Дедуктивный (анализ, применение знаний, обобщение)

4.

Игровой (употребить изученную лексику и предлоги в игровой форме)

Оборудование:

учебник «Spotlight 6»

компьютер;

экран

презентация

раздаточный материал

Ход урока

Hello! I am glad to see you! Let’s begin our lesson! (слайд 1)

Look at my picture! This is my dream house.

Do you like it? It’s really amazing! (слайд 2)

Did you guess what’s the theme of our lesson? – My place

(слайд 2)

Try to guess how many rooms are there in this house?

There are 2 rooms. So, let’s see. (2)

Dialog in pairs

Do you live in a flat or in a house?

What rooms have you got?

In each room we use different things, so I want you to read some words and remember the

translation. If you don’t know – I’ll help you.

Let’s begin: (слайд3).

You should repeat after me and then try to translate it. (слайд 3)

1.

Shelves

2.

Bookcase

3.

Fridge

4.

Painting

5.

Cushion

6.

Mirror

7.

Bathtub

8.

Wardrobe

9.

Sink

10. Cooker

11. Curtains

12. Cupboard

13. Clock

Wonderful!

Now look at the

picture

and name the things which you’ll see.

What’s this? (

слайд

4)

Curtains, Cushions, Shelves

Wardrobe, Bookcase, Cupboard

Mirror, Bathtub, Sink

Fridge, Cooker

Let’s revise grammar: any/some

(слайд 5)

1.

There is a sofa in the living room. – translate

2.

There are some cushions in the living room. – translate

3.

There aren’t any chairs in the living room. – translate

4.

Are there any chairs in the living room? – translate

Let’s see what kind of sentence each of them.

Affirmative = Утвердительное (+)

Interrogative (question) = Вопросительное (?)

Negative = Отрицательное (-)

Sentence number 1 is affirmative.

Sentence number 2 is affirmative.

Sentence number 3 is negative.

Sentence number 4 is interrogative (question).

Физминутка

Look left, right (посмотреть влево-вправо)

Look up, look down (вверх-вниз)

Look around (по кругу).

Look at your nose (посмотреть на нос)

Close your eyes (закрыть глаза)

Open, wink and smile (открыть, поморгать).

Your eyes are happy again.

Look again at these sentences and think about the rules of using

a/an; some or Any. (слайд 6)

Put the articles a/an, and words some or any in the following sentences:

1.

We use (a/an) in the singular.

2.

We use (some) in affirmative plural. (plural – множественное число существительных)

3.

We use (any) in the negative and interrogative.

Right

Now look at your papers and do Task № 2. (слайд 14)

Task 2. Choose the correct answer:

1. “There is … tea in this kitchen”

a) any b) some c) a d) an

2. I haven’t got … books to read.

a) some b) an c) a d) any

3. Are there … lamps in the house?

a) some b) a c) any d) an

4. There are… books on the table.

a) a b) an c) some d) any

5. This is … interesting newspaper.

a) a b) an c) any d) some

6. There aren’t … cups of tea on the table.

a) some b) any c) a d) an

7. Have the Evans got … flat?

a) any b) some c) an d) a

8. There aren’t …… cushions on the sofa.

a) some b) a c) any d) an

9. There is …… fridge in the kitchen.

a) an b) some c) any d) a

10. There isn’t …… clock on the wall.

a) a b) an c) some d) any

11. Is there …. milk in the cup?

a) some b) any c) a d) any

Good job.

Do you see any prepositions in this exercise? Name them, please.

Дети называют знакомые предлоги.

What other prepositions do you know?

Let’s pronounce them.

To sum up our lesson I suggest you describe the house, it’s rooms.

Thank you for your work today! Now you know the types of the rooms and furniture in them.

Besides, now you can use a/an, any or some in different types of sentences.

That’s all for today! Your marks for today are...

At home you must сreate a picture of the house or flat of your dream with the help of

artificial intelligence

and write a description of it (you can use Kandinski).

IV.

Рефлексия

Was the lesson interesting for you?

- А сейчас я попрошу вас оценить вашу работу на уроке, возьмите соответствующий

смайлик и поместите его на нужную ступеньку.

You`ve made a good job. You were very active and creative. Thank you. See you soon.

Good bye and have a nice day, children.

Раздаточный материал

Task 2. Choose the correct answer:

1. “There is … tea in this kitchen”

a) any b) some c) a d) an

2. I haven’t got … books to read.

a) some b) an c) a d) any

3. Are there … lamps in the house?

a) some b) a c) any d) an

4. There are… books on the table.

a) a b) an c) some d) any

5. This is … interesting newspaper.

a) a b) an c) any d) some

6. There aren’t … cups of tea on the table.

a) some b) any c) a d) an

7. Have the Evans got … flat?

a) any b) some c) an d) a

8. There aren’t …… cushions on the sofa.

a) some b) a c) any d) an

9. There is …… fridge in the kitchen.

a) an b) some c) any d) a

10. There isn’t …… clock on the wall.

a) a b) an c) some d) any

Слайды, презентация

1

2

3

4

5

6

7

8

9



В раздел образования