Автор: Мингазова Фарида Назифовна
Должность: учитель английского языка
Учебное заведение: МБОУ СШ №16
Населённый пункт: г.Новый Уренгой, ЯНАО
Наименование материала: конспект открытого урока по английскому языку
Тема: "Amazing Kingdom"
Раздел: среднее образование
МУНИЦИПАЛЬНОЕ БЮДЖЕТНОЕ
ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ
«СРЕДНЯЯ ШКОЛА № 16»
Тема урока:
“Amazing Kingdom”
Учитель: Мингазова Фарида Назифовна
Г. Новый Уренгой
2017 год
Тип урока: урок обобщения и систематизации знаний
Педагогические технологии: технология проблемного обучения, ИКТ-
технологии.
Цели урока:
Образовательная: способствование расширению общего и страноведческого
кругозора учащихся, углубление знания учащихся о Великобритании;
Развивающая: Развитие мышление, слуховой контроль, зрительную память и
воображение; развитие умение воспринимать информацию на слух и
определять последовательность ключевых событий; Развитие навыков
монологического высказывания по теме.
Воспитательная: Воспитание интереса к стране изучаемого языка,
уважительного отношения к чужой культуре.
Ожидаемые результаты:
Личностные:
формирование уважения к разным нациям и национальностям;
развитие готовности вести диалог с другими людьми и достигать в нем
взаимопонимания
Метапредметные:
формирование мотивации к учебе;
формирование и развитие ИКТ компетентности;
формирование навыка целеполагание;
Предметные:
формирование
коммуникативных
умений
в
четырёх
видах
речевой
деятельности по теме «Великобритания»;
формирование произносительных навыков на основе работы с новыми
словами по теме «Великобритания»;
расширение словарного запаса по теме “Великобритания”;
формирование орфографических навыков на основе изученных слов.
Оборудование:Press-release, текст о символах стран Великобритании, флаги,
видео о Великобритании, презентация учителя.
Ход урока
Teacher: Good morning, boys and girls!
Class: Good morning, teacher!
Teacher: Sit down, please. Today we have an unusual lesson. There a lot of guests
and I want you to be very active, emotional and confident.
Постановка проблемной ситуации
Teacher: Do you know where we can find the information?
Class: We can find the information in the books, films, magazines, comics…
Teacher: Also you can find information in Press-release. Have you ever heard
about it? It is an informative message for news, for media world, where we can
find interesting social piece of news.
Press-release
Look at the blackboard. Here you can see a Press-release of Great Britain. But
there are for empty parts. Do you know what are they?
Class: They are four countries of GB. England, Scotland, Wales and Northern
Ireland.
Teacher: And today you will be four teams. England, Scotland, Wales and
Northern Ireland. You have a big sheet of paper and during our lesson you should
complete your projects and the card of presentation with symbols, different facts
of your country.
Работа с флагами (интерактивная доска)
The first task will be the following. Look at the screen. Match the flags with its
descriptions. I’ll give you 2 minutes and then we will check , also you should
choose your flag and put it on your project.
Видео
Teacher: Now we will watch a video about countries of GB. You have sheets of
paper, after watching a video write down the capital, population and language of
your country.
Садовник (Gardener)
Teacher: Who is that knocking at our door?
Gardener: Hello! I am a gardener from GB. You know that each country of GB
has its own emblem – a flower. I have a basket of different flowers. Choose the
emblem of your country and name it.
Работа с текстами
Teacher: Thank to our gardener and we continue working. Now I’ll give you texts
about countries of GB. We will read it together. Your task is to find symbols of
your country from the text and find them from envelopes and put them to your
projects. I’ll give you 4 minutes.
Представление проектов
It is time to present countries.
Рефлексивный момент
Thank you for your answers. You worked very hard. Please, look at the screen. We
have a flowerbed. If you liked the lesson and everything was clear for you-choose
the rose. If you liked the lesson, but you had some problems – choose tulip. If the
theme of our lesson wasn’t understandable for you and you had a lot of problems –
choose peony.